En rigtig hård fysisk og mental kamp mod Roskilde efterfulgt af en serveringstjans ved et VIP-Arrangement om aftenen betød, at Betina Kjær trængte til god og grundig afslapning søndag. Men lørdagens oplevelser på banen var stadig i rigtig frisk erindring.
- Jeg er selvfølgelig stadig skuffet. Vi havde mulighederne for at afgøre det, for vi kom frem til gode chancer. Jeg tror også, vi havde fem stolpeskud. Men Roskilde kom frem til deres chancer på den samme måde hver gang. De kom ikke med noget nyt, men mest med helt simple indspil, som vi ikke fik os placeret godt nok i forhold til, siger Betina Kjær.
Det var en hård og intens fight, men Betina Kjær holdt til at spille 2x30 minutter, hvilket krævede store ressourcer.
- Da jeg gik ind til pausen var jeg godt træt. Jeg aftalte med Thomas, at jeg bare skulle sig til, når jeg skulle have en pause i 2. halvleg. Men så blev jeg mandsopdækket i et par angreb, og det gav lidt luft. Jeg kom til at bruge mange flere ressourcer i forsvaret, end jeg plejer, men det gav også ekstra energi at spille i den kulisse, så jeg kørte bare igennem, siger Betina Kjær, der med otte scoringer, heraf halvdelen på straffekast, kunne være godt tilfreds med sin præstation.
To muligheder
Nu ligger ligavejen så åben for Roskilde Håndbold, der blot skal have det ene point i deres sidste grundspilskamp mod Viby IF, der ligger på 12. pladsen i rækken.
Ringkøbing Håndbold mangler en vanskelig udekamp mod formstærke NFH, der er ubesejrede i de seneste 11 kampe.
- Som jeg ser det, kan vi reagere på to måder. Enten kan vi sige "det var det" og sige, at oprykningschancen er væk. Eller vi kan tage kampen op, vinde på Falster og tage andenpladsen i 1. division, som vil give os den bedste pulje i kvalifikationsspillet med to ligaklubber i stedet for tre. Så ser det ikke umuligt ud. Jeg mener, vi skal tage kampen op. Nu skal vi lige snakke kampen igennem mandag, ligesom vi plejer, og så skal vi arbejde videre mod næste kamp, slår Betina Kjær fast.
Det hele værd
Med udsigten til seks friske kampe i kvalifikationsspillet, så føler Betina Kjær også et stort ansvar overfor det trofaste hjemmepublikum, der kan se frem til tre hjemmekampe mod hårde modstandere.
Lørdagens kamp foran 910 meget veloplagte tilskuere, der begyndte at finde deres pladser næsten en time før kampstart.
- Det var bare så fedt. Det var helt vildt. En kæmpe oplevelse. Vi har efterhånden vænnet os til, at tilskuerne møder frem, mens vi varmer op, men det var helt vildt i går. Og stemning under kampen var fantastisk. I løbet af en sæson er der mange træninger, mange sure timer i styrketræningslokalet og mange løbeture. Men med sådan en kamp og sådan en stemning, er det bare det hele værd, siger Betina Kjær.
Kontakt
sitemap


